Podstawy greki - alfabet grecki

3.8  4    24 flashcards    lenka1
download mp3 print play test yourself
 
Question Answer
Α α
start learning
alfa (a)
Β β ϐ
start learning
beta (b)
Γ γ
start learning
gamma (g)
Δ δ
start learning
delta (d)
Ε ε ϵ ϶
start learning
epsilon (e)
Ζ ζ
start learning
dzeta (z)
Η η
start learning
eta (e, ē)
Θ θ ϴ ϑ
start learning
theta (th)
Ι ι
start learning
jota (i)
Κ κ ϰ ϗ
start learning
kappa (k)
Λ λ
start learning
lambda (l)
Μ μ
start learning
my (m)
Ν ν
start learning
ny (n)
Ξ ξ
start learning
ksi (ks, x)
Ο ο
start learning
omikron (o)
Π π ϖ
start learning
pi (p)
Ρ ρ ϱ
start learning
rho (r, rh)
Σ σ ϲ ς
start learning
sigma (s)
Τ τ
start learning
tau (t)
Υ υ ϒ
start learning
ipsylon (y)
Φ φ ϕ
start learning
phi (ph)
Χ χ
start learning
chi (kh)
Ψ ψ
start learning
psi (ps)
Ω ω
start learning
omega (o, ō)

Alfabet grecki z Fiszkoteką!

Jeżeli chcesz dowiedzieć się jak czytać alfabet grecki, to ta lekcja będzie doskonałym wyborem. Za pomocą 24 fiszek poznasz wszystkie litery greckie takie jak: alfa, beta, gamma i wiele więcej. Jest to świetny sposób na rozpoczęcie swojej przygody z językiem greka. Gdy poznasz już cały alfabet grecki pisany, możesz przejść do bardziej zaawansowanych ćwiczeń i uczyć się już całych słów greckich. Dobrym sposobem nauki może być nasz kurs greckiego po angielsku: Greek in 1 day.

Jak nauczyć się alfabetu greckiego?

Oferowane przez nas Fiszki to najlepszy sposób, aby dokładnie poznać alfabet grecki. Szybko i sprawnie poznasz wszystkie litery greckie i nie będziesz miał wątpliwości, jak wygląda alfa znak. Każda fiszka zawiera nagranie mp3, dzięki czemu można w prosty sposób ćwiczyć wymowę. Po opanowaniu materiału w dowolnej chwili możesz powtarzać materiał i do niego wracać, a także odświeżać sobie nabytą wiedzę. Z fiszkami zapamiętasz litery greckie na długie lata. Sprawdź także nasze fiszki z innych dziedzin życia, którymi zaskoczysz znajomych: stopnie wojskowe oraz stopnie policyjne. Korzystanie z gotowych lekcji to nie wszystko, co daje Ci nasza platforma. W Fiszkotece możesz także samodzielnie tworzyć fiszki na dowolne tematy. Masz także możliwość udostępniania ich innym użytkownikom. Opanuj alfabet grecki, a następnie stawiaj kolejne kroki w nauce!

Alfabet grecki — krótka historia

Alfabet grecki powstał około IX w.p.n.e. na skutek kontaktów handlowych z ludami Lewantu. O alfabecie greckim krąży wiele mitów. Jeden z nich głosi, że pięć samogłosek alfabetu wynalazły mojry, a pozostałe jedenaście wynalazł Palamedes, syn Naupliosa. Litery alfabetu służyły także do zapisu notacji muzycznych. Alfabet grecki ma swoje korzenie w alfabecie fenickim, z kolei on sam dał początek wielu innym alfabetom. Najbardziej znane alfabety czerpiące z greckiego to alfabet łaciński oraz cyrylica. W starożytności istniało wiele lokalnych odmian alfabetu greckiego, które różniły się w zależności od regionu. Alfabet grecki stosowany jest także w matematyce i fizyce, między innymi służy do oznaczania kątów.

Comments:

angela wrote: 2011-06-08 08:30:52
porąbany jesst ten alfabet ;-]

wrote: 2011-12-27 00:24:50
Coś mi się wydaje, że znaki „ϐ ϵ ϶ ϴ ϑ ϰ ϗ ϖ ϱ ϲ ϒ ϕ” są używane WYŁĄCZNIE jako symbole w różnych wzorach naukowych. Może więc nie powinno ich być na fiszkach pt. „alfabet grecki”, bo one w tym alfabecie zwyczajnie nie występują i poza pochodzeniem i wyglądem nie mają z nim nic wspólnego.

dionizodoros wrote: 2012-05-13 03:23:20
Kolego PtrTlr!
Robisz sobie jaja? Jeśli tak - słaba prowokacja.
Jeśli nie, mam radę: zanim coś napiszesz sprawdź swoją wiedzą.

Porzuć swoje błędne mniemania.

wrote: 2012-08-01 09:05:14
Jakiś konkretny zarzut do mojego komentarza, czy tylko próba klawiatury?

mockingjay wrote: 2013-10-24 22:53:33
mógłby ktoś wstawić mp3?

Ach wrote: 2015-01-21 17:50:15
te fiszki są nawet fajniejsze niż wersja pdf:)

You must sign in to write a comment