Zjednoczenie Niemiec

5  1    10 flashcards    werisado
print play test yourself
 
Question Answer
utworzenie Związku Celnego(porozumienie gospodarcze)
start learning
1834
pokój w pradze
start learning
1866
utworzenie Związku Północnoniemieckiego
start learning
1867
wojna z francja
start learning
1870-1871
wypowiedzenie wojny Prusom przez Francje
start learning
1870
pokoj we Frankfurcie nad Menem
start learning
1871
ogloszenie w wersalu powstania Cesarstwa Niemieckiego
start learning
18 I 1871
wojna Prus i Austrii z Danią o Szlezwik i Holsztyn - klęska Danii
start learning
1864
wojna Prus z Danią o podział łupów
start learning
1866
zjednoczenie niemiec
start learning
1866-1871

Zjednoczenie Niemiec - droga do Cesarstwa Niemieckiego

Kongres Wiedeński był początkiem dążeń Niemiec do jedności swoich państw. Zjednoczenie Niemiec było przejawem konsekwencji Ottona von Bismarcka. Chciał on doprowadzić do zjednoczenia poprzez zwalczanie wszystkich sąsiadów, którzy mogliby zagrozić Prusom. Pierwszym etapem tej drogi była wojna z Danią w 1864 roku. To państwo posiadało terytoria niemieckie, które Bismarck chciał zdobyć, aby umocnić pozycję pruską. Kampania przeprowadzona wspólnie z Austrią pozwoliła na zdobycie księstwa Szlezwika i Holsztynu i dalszą drogę ku zjednoczeniu.

Związek Niemiecki - ucz się z Fiszkoteką!

W 1866 roku Prusy zaatakowały Austrię i cały Związek Niemiecki. Pokonana Austria była zmuszona do zrezygnowania z roli hegemona. Bismarck utworzył wtedy Związek Północnoniemiecki na czele, którego stały Prusy i przygotowywał się do pokonania ostatniego przeciwnika - Francji. Wojna francusko - pruska została sprowokowana w trakcie negocjacji na temat sukcesji na tronie w Hiszpanii, gdzie Bismarck sfałszował informację do prasy na temat negocjacji. W wyniku wojny trwającej w latach 1870-1871 Francja poniosła klęskę i przestała być cesarstwem. Po zwycięstwie w 1871 władca Prus ogłosił zjednoczenie Niemiec pod przewodnictwem swojego państwa. Zapraszamy także do innych naszych lekcji: kongres wiedeński, historia - wynalazki xix wieku oraz historia daty.

Jak uczyć się historii?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta: z Fiszkoteką. Nasza innowacyjna metoda umożliwia zapamiętywanie w rekordowo krótkim czasie. W lekcjach z naszej oferty można uczyć się na wiele sposobów. Do każdej fiszki dołączone są nagrania, podczas których możesz ćwiczyć razem z lektorem. To idealny sposób na naukę szczególnie dla słuchowców. Inteligentny System Powtórek pozwala na intuicyjne powracanie do przerobionego materiału, dzięki czemu szybko i skutecznie można odświeżyć sobie wiedzę. Z naszym system zjednoczenie Niemiec.nie będzie miało przed Tobą tajemnic. Z pewnością szybko i sprawnie zapamiętasz takie pojęcia jak niemiecki związek celny i wszystkie daty związane ze zjednoczeniem. Dodatkowo możesz ściągać nagrania mp3 i uczyć się gdzie tylko zapragniesz: na spacerze, czy podczas drogi do szkoły.

You must sign in to write a comment