1.

 0    34 flashcards    dominikmermer
download mp3 print play test yourself
 
Question Answer
Definicja MSSF
start learning
Definition of IFRS
Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej (MSSF) - standardy i interpretacje przyjęte przez Radę Międznarodowych Standardów Rachunkowości (IASB). Składają się one z:
a) Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej, b) Międzynarodowych Standardów Rachunkowości oraz c) Interpretacji wydanych przez Komitet ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej
Cel MSR
start learning
Purpose of IAS
Wypracowanie najlepszych metod prezentowania sytuacji finansowej i majątkowej poprzez zapewnienie bezpośrednią porównywalność sprawozdań finansowych spółek funkcjonujących w różnych krajach.
Obowiązujące w poszczególnych krajach zasady rachunkowości powodują zróżnicowanie metod sprawozdawczości finansowej.
Harmonizacja rachunkowości
start learning
Accounting harmonization
Harmonizacja rachunkowości – proces stopniowego eliminowania różnorodnych, stosowanych w praktyce, koncepcji, zasad, metod i procedur w celu ujednolicenia treści i formy przekazywanych użytkownikom sprawozdania finansowego.
Korzyści procesu harmonizacji
start learning
Benefits of the harmonization process
Wzmocnienie rynków kapitałowych poprzez wzrost porównywalności sprawozdań finansowych Wzrost zaufania do sprawozdań finansowych Obniżenie kosztów funkcjonowania międzynarodowych przedsiębiorstw
Podstawy do analizy dokonań jednostki Standaryzacja badania sprawozdań finansowych Budowa wzorców dla regulacji krajowych
Negatywne skutki harmonizacji
start learning
Negative effects of harmonization
Utrata porównywalności sprawozdań finansowych w skali kraju Eliminacja dorobku szkoły kontynentalnej rachunkowości Zanik normatywnego nurtu badań w rachunkowości
Dominacja w badaniu sprawozdań finansowych dużych firm audytorskich (Wielkiej Czwórki) Preferowanie inwestorów jako głównych odbiorców sprawozdań finansowych Koncentrowanie się na zasobach, których metodyka pomiaru wartości jest podatna na standaryzacje
Bariery harmonizacji
start learning
Harmonization barriers
Brak jednolitej formy sprawozdania finansowego Odmienny w poszczególnych krajach zakres stosowania rozporządzenia 1606/2002 Niewłączenie niektórych MSSF do systemu prawnego UE
Utrzymujące się różnice w legislacji poszczególnych państw UE Częste modyfikacje poszczególnych standardów przy rosnącym stopniu ich skomplikowania
Kto obowiązkowo stosuje MSR?
start learning
Who must apply IAS?
Art. 55 ust 5. UoR Skonsolidowane sprawozdania finansowe emitentów papierów wartościowych, o których mowa w art. 4 rozporządzenia (WE) nr 1606/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 19 lipca 2002 r.
w sprawie stosowania międzynarodowych standardów rachunkowości (Dz. Urz. WE L 243 z 11.09.2002, str. 1; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 13, t. 29, str. 609), oraz banków sporządza się zgodnie z MSR.
Kto fakultatywnie stosuje MSR? cz.1
start learning
Who optionally applies IAS? part 1
Art. 45 ust. 1a. UoR Sprawozdania finansowe emitentów papierów wartościowych dopuszczonych, emitentów zamierzających ubiegać się
lub ubiegających się o ich dopuszczenie do obrotu na jednym z rynków regulowanych krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego mogą być sporządzane zgodnie z MSR.
Kto fakultatywnie stosuje MSR? cz.2
start learning
Who optionally applies IAS? part 2
Art. 45 ust. 1b. UoR Sprawozdania finansowe jednostek wchodzących w skład grupy kapitałowej, w której jednostka dominująca sporządza skonsolidowane sprawozdanie finansowe zgodnie z MSR, mogą być sporządzane zgodnie z MSR.
1c. Decyzję w sprawie sporządzania sprawozdań finansowych zgodnie z MSR, przez jednostki, o których mowa w ust. 1a oraz 1b, podejmuje organ zatwierdzający.
Kto fakultatywnie stosuje MSR? cz. 3
start learning
Who optionally applies IAS? p. 3
1d. Organ zatwierdzający może podjąć decyzję w sprawie zaprzestania stosowania MSR przy sporządzaniu sprawozdań finansowych przez jednostki w przypadku ustania okoliczności, o których mowa w ust. 1a i 1b.
Art. 55 ust 6. UoR Skonsolidowane sprawozdania finansowe emitentów papierów wartościowych zamierzających ubiegać się lub ubiegających się o ich dopuszczenie do obrotu na jednym z rynków regulowanych krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego
Kto fakultatywnie stosuje MSR? cz.4
start learning
Who optionally applies IAS? part 4
Skonsolidowane sprawozdania finansowe jednostek dominujących niższego szczebla, wchodzących w skład grupy kapitałowej, w której jednostka dominująca wyższego szczebla sporządza skonsolidowane sprawozdanie finansowe zgodnie z MSR,
Decyzję w sprawie sporządzania skonsolidowanych sprawozdań finansowych zgodnie z MSR, przez jednostki, o których mowa w ust. 6 i 7, podejmuje organ zatwierdzający jednostki dominującej.
Kto fakultatywnie stosuje MSR? cz.5
start learning
Who optionally applies IAS? part 5
Organ zatwierdzający jednostki dominującej może podjąć decyzję w sprawie zaprzestania stosowania MSR przy sporządzaniu skonsolidowanych sprawozdań finansowych przez jednostki w przypadku ustania okoliczności,
UoR Sprawozdania finansowe oddziałów przedsiębiorcy zagranicznego mogą być sporządzane zgodnie z MSR, jeżeli przedsiębiorca ten sporządza sprawozdanie finansowe zgodnie z MSR.
Kolejność stosowania przepisów
start learning
Sequence of rules application
UoR W sprawach nieuregulowanych przepisami ustawy, przyjmując zasady (politykę) rachunkowości, jednostki mogą stosować krajowe standardy rachunkowości wydane przez Komitet Standardów Rachunkowości.
W przypadku braku odpowiedniego standardu krajowego, jednostki, inne niż wymienione w art. 2 ust. 3, mogą stosować MSR.
UoR w sprawach nieuregulowanych
start learning
UoR in unregulated matters
Zgodnie z art. 2 ust. 3 UoR jednostki, które sporządzają sprawozdania finansowe zgodnie z MSSF, stosują przepisy ustawy (oraz wydane na jej podstawie przepisy wykonawcze) w zakresie nieuregulowanym przez MSSF.
Zakres sprawozdania finansowego UoR
start learning
Scope of the financial statements of the UoR
bilansu; 2) rachunku zysków i strat; 3) informacji dodatkowej, obejmującej wprowadzenie do sprawozdania finansowego oraz dodatkowe informacje i objaśnienia.
podlegające corocznemu badaniu, obejmuje ponadto zestawienie zmian w kapitale (funduszu) własnym, a w przypadku funduszy inwestycyjnych - zestawienie zmian w aktywach netto, oraz rachunek przepływów pieniężnych,
Uproszczenia wg MSSF
start learning
Simplifications according to IFRS
Brak uproszczeń dla jednostek mikro i małych. MSSF przewidują, że jednostka ma obowiązek całkowitego ich stosowania; odstępstwa od MSSF pozbawiają prawa do deklarowania, że sprawozdanie sporządzono zgodnie z MSSF.
Wymóg sporządzania sprawozdania ze zmian w kapitale własnym oraz sprawozdania z przepływów pieniężnych dla wszystkich jednostek.
MSSF – model anglosaski
start learning
IFRS – Anglo-Saxon model
MSSF są zbudowane według modelu anglosaskiego i pozostają pod dużym wpływem rachunkowości amerykańskiej.
Zadaniem sprawozdawczości finansowej sporządzanej zgodnie z MSSF jest dostarczenie informacji finansowych nt. jednostki sprawozdawczej, które są użyteczne dla inwestorów, pożyczkodawców i innych wierzycieli
Założenia podstawowe
start learning
Basic assumptions
Zasada memoriału
Zasada kontynuacji działalności
Zasada memoriału
start learning
The principle of memorial
Skutki transakcji i innych zdarzeń są ujmowane, gdy wystąpią (a nie w momencie, gdy gotówka lub jej ekwiwalent jest otrzymywany lub wypłacany)
i są one rejestrowane w księgach rachunkowych i wykazywane w sprawozdaniach finansowych za okresy, których dotyczą.
Założenie kontynuacji
start learning
Continuation premise
Sprawozdania finansowe są zwykle sporządzane przy założeniu kontynuacji działalności przez jednostkę i że będzie działać w dającej się przewidzieć przyszłości.
Cechy jakościowe
start learning
Quality characteristics
Cechy jakościowe są to atrybuty nadające użyteczność informacji finansowej. Informacja jest zaś użyteczna, jeśli spełnia dwa warunki (cechy podstawowe):
1) w polskim przekładzie: przydatności, (ang. relevance), 2) wierności prezentacji (ang. faithful representation).
Przydatność
start learning
Usefulness
Odpowiednie informacje finansowe mogą mieć wpływ na decyzje podejmowane przez użytkowników. Informacje mogą mieć znaczenie w decyzji, nawet jeśli niektórzy użytkownicy zdecydują się z niej nie skorzystać lub są znają z innych źródeł.
Informacje finansowe mogą mieć wpływ na podejmowane decyzje, jeśli mają wartość predykcyjną (przewidującą), wartość potwierdzającą lub obie te wartości.
Wartość predykcyjna/potwierdzająca
start learning
Predictive/confirmative value
Informacje finansowe mają wartość predykcyjną, jeśli można je wykorzystać jako dane wejściowe w procach stosowane przez użytkowników do przewidywania przyszłych wyników.
Informacje finansowe mają wartość potwierdzającą, jeśli otrzymujemy informacje zwrotne na temat (potwierdzający lub zmieniający) poprzednie oceny.
Istotność
start learning
Relevance
Istotne pominięcia lub zniekształcenia pozycji - są istotne, jeżeli mogą, pojedynczo lub razem, wpłynąć na decyzje gospodarcze podejmowane przez użytkowników na podstawie sprawozdania finansowego.
Istotność uzależniona jest od wielkości i rodzaju pominięcia lub zniekształcenia w kontekście towarzyszących okoliczności. Czynnikiem rozstrzygającym może być wielkość lub rodzaj pozycji, lub kombinacja obu tych czynników.
Wierna prezentacja
start learning
Faithful presentation
Wierna prezentacja ma miejsce wtedy, gdy odzwierciedlenie transakcji i zdarzeń gospodarczych jest kompletne, neutralne (wolne od stronniczości) oraz pozbawione błędów (znaczących).
Wiernie odzwierciedlająca rzeczywistość informacja finansowa powinna przedstawiać treść ekonomiczną transakcji, która nie zawsze jest taka sama, jak jej postać prawna.
Cechy wzbogacające
start learning
Enriching features
Uzupełnieniem cech fundamentalnych informacji finansowej są cechy wzbogacające (dodatkowe, ang. enhancing).
Pozwalają one na odróżnienie informacji bardziej użytecznej od mniej użytecznej (innymi słowy powodują, że informacja istotna i wiernie odzwierciedlająca rzeczywistość ma większą użyteczność).
Cechy wzbogacające przykłady
start learning
Features that enhance examples
Wyróżniono cztery cechy wzbogacające: porównywalność (ang. comparability), sprawdzalność (ang. verifiability), terminowość (ang. timeliness) i zrozumiałość (ang. understability).
Porównywalność
start learning
comparability
Jest to cecha jakościowa, która umożliwia użytkownikom identyfikację i zrozumienie podobieństw i różnic między elementami. Informacje o podmiocie sprawozdawczym są bardziej przydatne,
jeśli można je porównać z podobnymi informacjami o innych podmiotach i podobnymi informacjami o tym samym podmiocie dla innego okresu lub innej daty. Spójność odnosi się do stosowania tych samych metod w odniesieniu do tych samych pozycji,
Sprawdzalność
start learning
Verifiability
Pomaga zapewnić użytkowników, że informacje wiernie reprezentują zjawiska ekonomiczne.
Oznacza to, że różni kompetentni i niezależni obserwatorzy mogą osiągnąć konsensus, choć niekoniecznie pełną zgodność, że konkretne przedstawienie danego zjawiska jest wierną reprezentacją.
Terminowość
start learning
Punctuality
Oznacza to dostępność informacji dla decydentów na czas w odpowiednim terminie, aby mieć wpływ na ich decyzje.
Zrozumiałość
start learning
Intelligibility
Raporty finansowe są przygotowywane dla użytkowników, którzy mają wystarczającą wiedzę na temat działalności biznesowej i gospodarczej i którzy starannie przeglądają i analizują informacje.
Klasyfikowanie, charakteryzowanie i prezentowanie informacji w sposób jasny i zwięzły czyni je zrozumiałymi.
Nadrzędne zasady
start learning
overriding principles
UoR- Najważniejsza zasada rzetelnego i jasnego przedstawienia w rachunkowości sytuacji majątkowej i finansowej oraz wyniku finansowego.
MSSF- zasadnicze kwestie zostały rozstrzygnięte w Założeniach koncepcyjnych (ang. conceptual framework). Wymieniono dwa założenia podstawowe: zasadę memoriału i zasadę kontynuacji działalności.
Elementy sprawozdania finansowego
start learning
Elements of the financial report
Bilans, achunek zysków i strat, Rachunek przepływów pieniężnych,
Zestawienie zmian w kapitale własnym
Kapitał własny
start learning
Equity capital
to udział pozostały w aktywach jednostki po odjęciu wszystkich jej zobowiązań.
Kapitał własny = aktywa netto

You must sign in to write a comment